© 2017 by Smartes Technology. SmartFactory bir Smartes markasıdır.

  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon

İletişim

Adres: Teknopark İstanbul, Sanayi Mahallesi, Teknopark Bulvarı, No:1/2C 2201, 34906

Pendik / Istanbul / Türkiye

Telefon: +90 216 706 52 62

Mobile : +90 541 588 83 15

Mobile : +90 533 552 28 14

E-mail:   info@smartes.com.tr

Web:      www.smartes.com.tr

SMARTES TEKNOLOJİ
Please reload

Son Paylaşımlar

SmartFactory ile fireler sıfıra iniyor.

November 5, 2018

1/3
Please reload

Tanıtılan Yazılar

SmartFactory Sıkça Sorulan Sorular

January 2, 2018

To measure is to know..

 

Üretimin yapıldığı her yerde, üretim verilerinin toplanmasının ve kontrol edilebilmesinin değeri ve önemi çok iyi bilinir. Ancak, buna rağmen, bu tarz üretim tesislerinin büyük çoğunluğunda, makine veri toplama çözümünü uygulamak için henüz adım atılmadığı görülmektedir. 

Global pazarda rekabetçiliğin korunması, üretim maliyetlerinin kontrol altına alınması ve eldeki ekipman ile maksimum verimlilik hedefleri olan üretim tesisleri için artık bir ihtiyaç haline gelen makine veri toplama sistemleri, Endüstri 4.0 rüzgarının ülkemizde fazlaca hissedildiği bu günlerde artık üretim tesisleri için bir lüks değil, bir ihtiyaç, bir zorunluluk haline gelmiştir.

Peki bu kadar ihtiyaç duyulan bir sistemin hayata geçirilmemesinin sebepleri nelerdir? Endüstri 4.0 'a doğru bu ilk ve en önemli adımın benimsenmesine engel olan şey nedir?

Bu yazımızda potansiyel müşteri görüşmelerimizde karşılaştığımız en sık sorulan soruların bir listesini SSS halinde sizler için derledik.

 

SmartFactory verileri nasıl toplar?

Müşteri ihtiyacına göre ve ekipman yeterliliğini göz önüne alarak, hem yazılım hem de donanım çözümleri kullanarak verileri topluyoruz. Yazılım çözümlerinin içerisinde makina bazlı genelde kendimizin oluşturduğu dll dosyalarını kullanıyoruz. Eğer ekipmanınız yazılım çözümümüze uygun değil ise, veri toplama donanımlarımız ile SmartFactory'e entegrasyonunu sağlıyoruz. Ekipmanlarınızdan toplanan ihtiyaç duyulan bilgiler lokal ağ üzerinden IoT cihazımıza gönderilir. Bir takım filtrelerden geçtikten sonra sizin belirleyeceğiniz bir yerde saklanır.

Kendi sunucumuzu kullanabilirmiyiz?

SmartFactory yazılımı kompakt bir yazılım olduğu için, mevcut fabrikanızda yer alan sunucunuzu kullanabilirsiniz veya isterseniz SmartFactory için sunucu satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Windows 7 ve MS SQL kurulu olan bir server bizler için yeterli olacaktır. Eğer datalarınızı buluta taşımak isterseniz burada ihtiyaç duyulan bilgileri, makina sayınıza göre ve data boyutunuza göre sizlere daha sonradan sağlayacağız. 

 

Verileri toplamak için ekstra donanıma veya adaptöre ihtiyaç duyacakmıyız?

IoT altyapısını destekleyen, yeni nesil bir çok makine ve ekipman için herhangi bir kısıtlamamız bulunmuyor. Bu tarz altyapıyı destekleyen, dilediğiniz kadar makineyi ve ekipmanı bağlayabilirsiniz. Diğerleri için ise, kontrol ünitesi üreticisinden, API veya lisans satın alma yapılması gerekebilir. Bu durumda biz sizi ihtiyaç duyulan satın alma için gerekli bilgileri sağlayacağız.

Ethernet ile data alışverişini desteklemeyen makinalar için, çok pahalı olmayan data toplama ekipmanlarımız ile sisteme entegrasyonunu sağlayacağız. Bu bazı datalarda kısıtlama getirse de sistemin çalışmasını engellemeyecektir.

 

SmartFactory datalarımızı nerede saklar?

Bu zamana kadar petrol ne kadar değerli ise, şimdi verinin de petrol kadar değerli olduğunu biliriz ve verilerinizin gizliliğine önem veririz.

Biz, datalarınızı lokalde sizin belirleyeceğiniz bir serverde veya AWS S3 (Amazon Web Services) bulutuna şifreleyip kaydederiz. Lokal serverde datalarınız IT departmanınızın belirleyeceği süre kadar ( bizim için sonsuza kadar) , bulutta ise en fazla 2 yıl saklanabilir. 2 yılın sonunda yalnızca özet bilgiler tutulur ve geri kalan datalar arşivlenecektir.

 SmartFactory - ERP entegrasyonu mümkünmüdür?

Yazılımımız ile fabrikanızda bulunan mevcut ERP sisteminizin entegrasyonu mümkündür. Piyasada SAP, NETSIS, IFS gibi tanınmış markaların haricinde yüzlerce ERP sistemi mevcut ve takdir edersiniz ki tamamına hakim olmamız imkansız. Burada sizin ERP danışmanınız ile görüşmelerimiz sonucunda tam entegrasyon sağlayabiliriz. Burada ERP sisteminize parça adetleri , üretim zamanları gibi bilgilerin yanı sıra iş emirleri ve program analizlerinide alabilirsiniz.

SmartFactory ile beraber tam anlamıyla işletmenizde yenilik isterseniz, yeni ERP sisteminiz konusunda da size destek olabiliriz.

SmartFactory için sahada olması gereken minimum donanım nedir?

Veri toplama projelerimizde normalde kablo bağlantısı (hard-wiring) kullanıyoruz ancak makinanın yerine ve ortam koşullarına göre bazen kablosuz (wireless) olabilir. Standart olarak, tüm makinalar CAT6 ethernet kablosu ile merkezi olmayan, yönetilmeyen (unmanaged switch) bir ethernet switchine bağlanmasını müşterilerimize öneririz.

Saha kablolama işlemi için gerekli olan ekipman ve hizmetler bizim tarafımızdan sağlanmaz. Genelde müşterilerimizin kendi ekibi ile yapılmaktadır. İhtiyaç olması halinde üçüncü parti firma tavsiye edebiliriz.

İş emirleri operatöre bildirilebilir mi?

Makina üzerine yerleştirilebilicek tabletler ile ,planlama departmanınızda oluşturulan iş emirleri otomatik olarak operatöre gönderilir Operatör iş emrini seçebilir ve o iş emrine ait program seçimi makine de sağlanır.

 

Fabrikamızda raporlama programımız var, bize sadece dataları sağlarmısınız?

Elbette. Son yıllarda gelen müşteri taleplerine cevap verebilmek adına geçtiğimiz ay yayınladığımız "SmartFactory Service X" yazılımı ile biz sizin için dataları istediğiniz lokasyona kaydederiz. Siz buradan dataları alıp, kendi sisteminizde raporlamalar için kullanabilirsiniz.

CNC tezgahımızda kullanılan takımların raporlamasını yapabilir miyiz?

Makinenizde kullanılan her bir takımın, ne kadar süre kullanıldığına dair analiz ve rapor ekranlarımız SmartFactory V3.0 ile kullanıma sunulacaktır.

Ücretlendirme nasıl belirleniyor? Kullanıcı kısıtlaması var mı?

Yazılımımızın fabrikanıza entegrasyonu için makine başı lisanslama ücreti uygulanır. Sizlerden aylık veya yıllık bir ücret beklentimiz yok. Lisans ücretleri sadece bir kere talep edilir ve süresiz kullanılabilir. İleride yeni bir makinenizi adapte etmek istediğinizde yeni bir lisans almanız yeterli olacaktır.

Projenin tamamlanmasının ardından sizlerle yapacağımız bakım anlaşması ile yazılımda yapılan her türlü iyileştirmeler ücretsiz olarak sizlerin sistemine de uygulanacaktır. 

 

Bu yazının kafanızdaki tüm sorulara yanıt verdiğini umuyoruz. Eğer bu yazıda cevaplanmamış bir sorunuz var ise lütfen bize yazınız, cevaplamaktan mutluluk duyarız.

 

Sizlere bol teknolojik ve verimli bir yıl diliyoruz.

 

SmartFactory Team..

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bizi Takip Edin